Strict Standards: Declaration of JCacheControllerView::get() should be compatible with JCacheController::get($id, $group = NULL) in /home/u6887684/public_html/libraries/joomla/cache/controller/view.php on line 0

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/u6887684/public_html/libraries/joomla/html/parameter.php on line 0

Koruyucu Hekimlik

     KEDİ GENÇLİK HASTALIĞI (PANLEUCOPENİE)                                                                                                                                                                                    

 

Kedilerin,çok bulaşıcı,parvoviridae familyası içinde yer alan oda ısısında bir yıl canlı kalabilen viral bir hastalığıdır. Virus idrar ve dışkı ile atılmaktadır. Ve iyileşmeyi takiben,6 hafta süre ile dışkı ve idrarda bulunur.

Belirtileri nelerdir?:  . Hastalık, yüksek ateş ( 40 -41 derece) , iştahsızlık,kilo kaybı ve depresyon ile başlar. 24-48 saat sonra, hastalarda kusma ve ishal ve buna bağlı olarak hızla gelişen sıvı kaybı ortaya çıkar. Lenfopeni ve Lökopeni mevcuttur. Total lökosit, 2000’nin altına düştüğünde prognoz kötüdür. Hastalanan genç kediler ,klinik belirtilerin görülmesinden 12 saat sonra ölüm görülür.(hastalık perakut seyreder).

        

         Akut penleucopenie de:hasta hızla zayıflamaya ve ölüm öncesi hipotermi’ye yani vücut ısısının düşmesine neden olmaktadır.  Aynı zamanda  şiddetli dehidrasyon ve endotoksemi ve intravaskuler koagülasyon(pıhtılaşma) nedeni ile ölümler görülür. Yine hafif icterus(sarılık),ülseratif ve ya  nekrotik ağız iç yaraları,rhinitis de görülebilir.

         Subakut panleukopenili kedilerde 1-3 gün süren iştahsızlık dışında başka bir önemli bulgu ile karşılaşılmayabilir.

         Korunma:aşılama yapılmalıdır.

Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Nisan 2012 09:41

Bu kategoriden diğerleri:

Go to top