Strict Standards: Declaration of JCacheControllerView::get() should be compatible with JCacheController::get($id, $group = NULL) in /home/u6887684/public_html/libraries/joomla/cache/controller/view.php on line 0

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/u6887684/public_html/libraries/joomla/html/parameter.php on line 0

Koruyucu Hekimlik

KEDİLERDE FIV (KEDİ AIDS 'i)                                                                                                                                                                       Kedilere ait bağışıklık eksikliği virüsü (FIV) insanlardaki AIDS'e benzer bir hastalığın ortaya çıkmasıyla keşfedilmiştir. O zamandan beri de her ülkede bu virüse rastlanmıştır. 

 

FIV virüsü HIV virüsü ve diğer bağışıklık sistemi virüsleriyle aynı ailede yer alır. Bu tür virüsler türe özel olarak bilinmekte (yani kediler için olanı FIV, insanlara ait olanı HIV...) ve yavaş ilerleyerek hastayı ölüme götürmektedir. FIV virüsü kediden insana, HIV virüsü ise insandan kediye geçmez. FIV vücut sıvılarında (kan tükrük) teşhis edilir. Bununla beraber FIV virüsü kedinin vücudunun dışında bir yerde varlığını sürdürmez.Bulaşma ısırma  vucut sıvılarının bulaşması ile olur. Virüs cinsel yolla nadiren bulaşır; ancak hamile bir hasta kedinin virüsü yavrularına   geçirmesi muhtemeldir.

Erkek kedilerin FIV virüsüne yakalanma olasılığı dişilerin iki katıdır. Bunun sebebi de bir anlamda, erkek kedilerin dövüşmeye daha meraklı olmalarıdır. Sokak kedileri de evde yaşayan kedilere göre bu virüse daha çok açıktır.

Eğer kedi FIV virüsüne yakalanırsa uzun yıllar hiçbir klinik belirtiye rastlanmayabilir. Fakat enfeksiyona yakalandıktan 4-6 hafta sonra belirtileri gösteren kediler de vardır. Enfeksiyon kandaki alyuvar hücrelerinin sayısında ciddi düşüşler meydana getirir. Kedilerde ateş, kansızlık veya ishal, hastalığın ilk aşamalarında görülen belirtilerdir. Bu virüs yavaşça kedinin bağışıklık sistemini çökertir ve kronik sağlık problemlerine ve başka enfeksiyonlara açık olma durumuna yol açar. İshal, zatüre, deri kanseri , bunun enfeksiyonları ve bazı göz problemlerinin yanında sinirsel problemler de FIV- pozitif kedilerde görülebilir.

FIV virüsü kan testi ile ortaya çıkar. 6 aylıktan küçük kedilerde alınan sonuçlar tam gerçeği yansıtmayabilir.  6 ay sonra bir daha test yapılması gerekir. FIV virüsü taşıyan kediler uzun yıllar yaşayabilirler; ancak hastalık kedilerin bağışıklık sistemini zayıflatıp çökerttiği için  düzenli  kontroler ve iyi bakım  koşullarına sahip olmalıdır. Bu ancak bu virüsü taşıyan kedilerin evde tutulmasıyla mümkündür. Böylece hastalığın başka kedilere de yayılması önlenmiş olur.Bu hastalığa karşı aşı henüz geliştirilmemiştir.

Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Nisan 2012 09:32

Bu kategoriden diğerleri:

Go to top